Robotyzacja w przemyśle stolarskim – dlaczego jest tak ważna?
Robot przemysłowy może dziś zastąpić pracę ludzką. Robotyzacja ma już powszechne zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, w tym meblarskiej. Mimo iż wytwarzanie przedmiotów z drewna wymaga w pewnych aspektach pracy ludzkich rąk, firmy chętnie wprowadzają przemysłowe roboty, które zapewniają ekonomiczny, elastyczny oraz bezpieczny proces automatyzacji. Unikają w ten sposób strat materiałowych i stają się bardziej konkurencyjne. W artykule podpowiadamy, dlaczego jeszcze robotyzacja w przemyśle meblarskim jest tak ważna.
Czym jest robotyzacja?
Zgodnie z definicją podaną przez encyklopedię PWN: „robotyzacja to, wprowadzanie do procesu produkcyjnego manipulatorów, robotów i urządzeń towarzyszących (podajniki, palety, magazyny produktów) w celu wykonywania operacji procesu z ograniczonym udziałem lub bez udziału człowieka”.
Robotyzacja procesów produkcyjnych jest absolutną koniecznością dla firm, które chcą być konkurencyjne na rynku. Roboty przemysłowe mogą osiągnąć niedostępną dla człowieka precyzję, a przez to ograniczyć liczbę błędów. Znajdują zastosowanie w prostych czynnościach, jak i tych stwarzających zagrożenie dla człowieka. Wykorzystuje się je na przykład do:
- załadunku oraz rozładunku,
- paletyzacji,
- pakowania,
- transportu wewnątrz magazynu,
- spawania i obróbki skrawaniem,
- prac montażowych,
- malowania i lakierowania,
- uszczelniania lub nakładania klejów.
Robot przemysłowy ? korzyści dla przemysłu meblarskiego
Wprowadzenie robotyzacji do przemysłu meblarskiego daje trzy korzyści ? jakość, wydajność i szybkość. Roboty są wytrzymałe i mogą pracować ciągle z taka samą precyzją i prędkością. Są też w pełni kontrolowane przez człowieka, który wie, jak mają poruszać się po hali, by nie stwarzały niebezpieczeństwa dla pracowników. Wszystko to przekłada się na wzrost wydajności i lepsze wyniki ekonomiczne zautomatyzowanego przedsiębiorstwa.
Roboty przemysłowe mogą być wykorzystywane w przemyśle stolarskim na każdym z etapów produkcji. Jako podajniki stolarskie sprawdzą się przy podawaniu ciężkich lub mało poręcznych elementów. Znacznie ułatwią też sortowanie.
Wykorzystując odpowiednio dobrane i zaprojektowane maszyny do produkcji mebli, można osiągnąć dużo większą wydajność. W dodatku dają one większe możliwości i elastyczność, dzięki integracji wszystkich procesów. Korzyścią z robotyzacji dla firm jest też zmniejszenie zatrudnienia przy produkcji, co wpływa na większą ekonomiczność przedsiębiorstwa. Zmienia się też struktura zatrudnienia, pojawiają się operatorzy maszyn, którymi mogą zostać obecni pracownicy po odpowiednim przeszkoleniu.
Robotyzacja jest też sposobem na trudności z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników, których jest niewielu. Roboty mogą wykonywać również uciążliwe, powtarzalne zadania, pracować w zapyleniu, trudnych warunkach termicznych lub w otoczeniu szkodliwych oparów. Dzięki temu pracownicy mogą zając się bardziej ambitnymi i kreatywnymi zajęciami.
Kolejną zaletą wprowadzenia robotów przemysłowych jest możliwość szybkiej reakcji na potrzeby rynku i odpowiednia zmiana wytwarzanych produktów. Maszyny nie wymagają długotrwałych szkoleń, a jedynie przeprogramowania. Pod tym względem robotyzacja procesu produkcji przewyższa też wyspecjalizowane maszyny stworzone do konkretnych zadań. Ich zmiana wiąże się bowiem ze zmianami w konstrukcji, co zwykle jest nieopłacalne ze względu na koszty.
Robotyzacja przemysłu meblarskiego znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy. W tej branży pracownicy są stale narażeni na wypadki, a dzięki wykonywaniu przez roboty najniebezpieczniejszych zadań zdarzają się one znacznie rzadziej. Zautomatyzowana obróbka drewna przynosi więc korzyści nie tylko w postaci zwiększenia efektywności produkcji, ale i jej bezpieczeństwa.
Roboty przemysłowe mogą być także wykorzystywane do procesu pakowania produktów, np. mebli w zakładach meblarskich. Dzięki temu ten dość żmudny i czasochłonny proces staje się szybki i prosty. Stanowiska do pakowania można połączyć z tymi do paletyzacji, co jeszcze bardziej usprawni proces odbioru gotowych produktów.
Najnowsze trendy w robotyzacji przemysłu meblarskiego
Specyfiką branży stolarskiej jest to, że człowiek nie może być w pełni zastąpiony, np. przez maszyny do robienia mebli. Rozwiązaniem tego problemu są roboty współpracujące, które współdziałają z pracownikami przy montażu lub kontroli jakości. Mogą one na przykład podawać elementy, które wymagają ręcznego wykończenia przez człowieka. Roboty tego typu nie wymagają dodatkowych osłon do montażu na liniach produkcyjnych, nie zajmują więc dużo miejsca.
Innym trendem w branży są hybrydy, czyli łączone stanowiska robotów przemysłowych oraz maszyn i urządzeń. Mogą służyć na przykład do sortowania produktów w magazynach. Robotyzacja i automatyzacja w połączeniu daje tu wysoką efektywność.
Podsumowanie
Znaczenie robotyzacji w przemyśle meblarskim jest ogromne. Może ona być wykorzystywana na każdym etapie produkcji, od depaletyzacji aż po ponowną paletyzację gotowych produktów. Robot przemysłowy jest doskonałym rozwiązaniem przy produkcji seryjnej, gdzie liczy się jego szybkość i precyzja. Warto wykorzystać go zwłaszcza do prac wymagających użycia dużej siły, skupienia na detalach jakościowych lub monotonnych.
Współczynnik robotyzacji w Polsce należy wciąż do jednych z najniższych w Unii Europejskiej, znacznie poniżej średniej. Jednak jesteśmy jednym z najszybciej robotyzujących się krajów Europy. Wpływ na to oprócz wymienionych w artykule korzyści mają bez wątpienia: dofinansowania tego procesu oferowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z automatyzacją i urządzeniami peryferyjnymi.
Jeśli planują Państwo wdrożenie elementów robotyzacji w swojej firmie, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Lazzoni Group to polski producent wiertarek przemysłowych przeznaczonych dla branży stolarskiej. Naszą specjalnością są wiertarki przelotowe i wiertarki CNC do drewna i materiałów drewnopochodnych oraz automatyzacja procesu wiercenia, czyli automatyczne załadunki, rozładunki oraz roboty w postaci operatora.