Wiertarki wielowrzecionowe, jakie zastosowanie?
Wiertarki wielowrzecionowe to profesjonalny sprzęt, który znajduje zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych jako element linii produkcyjnych oraz w niemalże każdym zakładzie stolarskim, także małym przydomowym. Umożliwiają one dokładne wiercenie w precyzyjnie ustawionych odstępach. Wiercenie pod półki, wiercenia montażowe korpusów, skrzyń czy ramek, wiercenia pod zawiasy, a także wszelkie inne nietypowe prace można wykonać w dość prosty sposób na wiertarce wielowrzecionowej. Dzięki nim możliwa jest optymalizacja różnorodnych procesów produkcyjnych.
Głowice wielowrzecionowe mają zastosowanie do: drewna litego, płyt MDF, materiałów drewnopochodnych, płyt stolarskich, płyt wiórowych, a także innych materiałów, takich jak guma, tworzywa sztuczne czy metal.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki wielowrzecionowej?
Wiertarki wielowrzecionowe dobrej jakości, to przemyślane urządzenia, które zajmują niezbyt dużą powierzchnię roboczą i można je elastycznie dopasować do potrzeb każdego zakładu stolarskiego czy produkcyjnego. Warto wybrać najlepsze modele, a przed zakupem koniecznie zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, takich jak:
- sposób mocowania wierteł,
- długość i ilość zamontowanych liniałów,
- możliwości regulacji,
- rodzaje głowic,
- wyposażenie dodatkowe,
- możliwość konfiguracji pod potrzeby klienta w celu rozbudowy
Głowica wiertarska wielowrzecionowa powinna mieć konstrukcję umożliwiającą łatwy dostęp do wrzecion w celu ich konserwacji, np. smarowania. Występują też modele z głowicami w postaci zamkniętego bloku bez konieczności interwencji. Wiertła na wrzecionach powinny mieć możliwość montażu za pomocą szybkozłączek, w których są zaciskane. To szybki i prosty sposób mocowania, co przekłada się na szybkie przezbrojenie wiertarki.
Ustawianie agregatu z głowicą może być wykonywane ręcznie lub pneumatycznie w zależności od modelu. Przy ręcznym należy sprawdzić, w jaki sposób blokowana jest głowica wiertarska, by uzyskać powtarzalność ustawień. Regulacje i ustawienia maszyny to kluczowe zagadnienia, bo nawet najmniejsze niedokładności lub brak powtarzalności wykonywanych wierceń, mogą skutkować nierównościami podczas składania gotowych elementów.
Poszczególne modele wiertarek wielowrzecionowych mają różnego rodzaju wyposażenie dodatkowe. Większość z nich jest wyposażona w liniały, czyli narzędzia służące do pomiaru długości, a także urządzenia ułatwiające obróbkę różnych elementów. Mogą to być między innymi:
- dodatkowe siłowniki lub bazy mocujące elementy,
- służące do obróbki wąskich elementów przykładnice,
- liniały do wierceń w płaszczyznach pod kątem,
- liniały boczne o właściwej długości,
- liniały umieszczane z przodu.
Budowa wiertarek wielowrzecionowych
Wiertarki wielowrzecionowe zgodnie z nazwą w zależności od modelu wyposażone są w kilka lub kilkadziesiąt wrzecion. Najprostsze z nich mają pojedyncze głowice wielowrzecionowe, na których zamontowane są wiertła. Standardem rozstawu wierteł jest w nich – 32 mm, ale do wiertarki wielowrzecionowej możemy zamontować głowicę specjalną, co jest dużą zaletą przy konieczności wykonywania otworów w różnych odstępach.
Agregat wiercący wiertarek wielowrzecionowych jest przechylany pneumatycznie i można regulować, ustawiając i unieruchamiając w dowolnej pozycji zgodnej ze skalą danego modelu. Agregat ustawiony pionowo wykonuje wiercenia w płaszczyźnie powierzchni, a poziomo w płaszczyźnie czołowej elementów. Występują też modele z kilkoma agregatami, którymi można wykonywać wiercenie w kilku płaszczyznach jednocześnie podczas jednego cyklu roboczego. Wiertarki wielowrzecionowe tego typu są chętnie wykorzystywane przez firmy meblarskie, które prowadzą produkcję masową. Dzięki nim uzyskują one znacznie większą wydajność przy powtarzalności.
Urządzenia te mają zamontowane dociski, które służą do przytrzymywania obrabianego elementu na blacie roboczym, tak by nie przesuwał się podczas wiercenia. W ten sposób otwory wykonywane są z wielką dokładnością.
Wiertarki wielowrzecionowe ? zastosowanie
Wiertarki wielowrzecionowe to specjalistyczne urządzenia, znajdujące zastosowanie w produkcji seryjnej. W zakładach stolarskich i przemyśle meblarskim służą do obróbki drewna, płyt MDF, płyt stolarskich i wiórowych, w tym do wierceń montażowych skrzyń, korpusów i ramek, wykonywania otworów pod zawiasy i wpusty oraz inne otwory montażowe.
Przy wykorzystaniu wiertarek wielowrzecionowych powstają między innymi:
- łóżeczka,
- łóżka
- szafki,
- półki,
- regały,
- krzesła,
- fotele,
- meble kuchenne i wiele innych produktów.
Lazzoni Group ? najlepsze wiertarki wielowrzecionowe
Zakup wiertarki wielowrzecionowej to inwestycja w wydajność zakładu produkcyjnego i jego dobre wyniki finansowe, dlatego warto wybierać najlepsze urządzenia. Lazzoni Group to polski producent wiertarek przemysłowych dla branży stolarskiej. Oferujemy urządzenia opracowane i wytwarzane na podstawie najnowszych technologii, które zapewniają komfort użytkowania, efektywność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa produkcji. Wykonujemy także wiertarskie głowice wielowrzecionowe na zamówienie.
Szczególnej uwadze polecamy naszą nowość, kompaktową i funkcjonalną wiertarkę wielowrzecionową ? Lazzoni BS21. Jest ona wyposażona w ustawianą pneumatycznie głowicę oraz intuicyjny panel sterowania, który ułatwia obsługę. Ma możliwość regulacji prędkości pracy wrzecion, dzięki czemu może pracować w drewnie miękkim (sosna, świerk) i twardym (dąb buk), a także spiral system do szybkiej regulacji głębokości wiercenia, oraz kompensację wiercenia wynoszącą 10 mm. Wyróżnia ją też solidny stalowy stół roboczy, aluminiowa głowica ustawiana w zakresie od 0 do 90 stopni z możliwością regulacji co jeden stopień, wiertła mocowane za pomocą szybkozłączek i wiele innych ciekawych rozwiązań.
Wiertarka wielowrzecionowa Lazzoni BS21 wykonuje precyzyjne wiercenie, bez niebezpieczeństwa przesunięć, co wpływa na późniejszy montaż mebli. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!